Ryczałt za korzystanie z firmowego auta zawiera w sobie koszt paliwa
Wartość przychodu z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje również udostępnienie danemu pracownikowi paliwa, co nie stanowi odrębnego świadczenia.
Spółka wykorzystuje w działalności samochody osobowe na podstawie zawartych umów leasingu. Na podstawie umowy dotyczącej korzystania z samochodu służbowego auta są przekazywane poszczególnym pracownikom do wykorzystywania w celach służbowych. Pracownicy mogą wykorzystywać je również do celów prywatnych na określonych warunkach. W umowie ustalono limit wykorzystania samochodu służbowego w celach prywatnych w wysokości 150 km miesięcznie. Pracownicy korzystający z samochodu służbowego do celów prywatnych zobowiązani są do opłacania miesięcznego ryczałtu na rzecz spółki, a jego kwoty ustalane są na podstawie rodzaju udostępnianego samochodu.
We wniosku o wydanie interpretacji spółka podkreśliła, że jeśli kwota opłaty za korzystanie przez danego pracownika z samochodu służbowego do celów prywatnych jest niższa od wartości z art. 12 ust. 2a ustawy o PIT, ona jako płatnik, oprócz określonej opłaty, dolicza do jego przychodów wartość przychodu ze świadczeń częściowo odpłatnych. W konsekwencji, przychodem pracownika jest różnica między wartością nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi zgodnie z ustawą o PIT (tj. 400 zł lub 250 zł - w zależności od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta